22.7.15

Z okazji urodzin...









PKiN, maj 2000
fot. Juliusz Sokołowski

Etykiety: , , , ,

17.7.15

architektura: Leszek Klajnert, Roger Diener (Diener&Diener), zdjęcia: Juliusz Sokołowski


Budynek Fundacji Galerii Foksal przy ul. Górskiego 1a powstał w 1963 roku, zaprojektował go architekt Leszek Klajnert. Został przebudowany według projektu szwajcarskiego architekta Rogera Dienera (Diener&Diener).

domus

Etykiety: , , ,

13.7.15

Wycieczka do Pragi


fot. Juliusz Sokołowski

Etykiety: ,

11.7.15

KRAJOBRAZ


Autoportret Nr 2 [49] 2015


Krajobraz naszej cywilizacji – miejski, wiejski i nijaki – to pole konfliktów, ścierania się sprzecznych interesów, dążeń, aspiracji, odbicie lokalnych warunków społecznych i ekonomicznych, mentalności, wpływów globalnych mechanizmów. Z krajobrazu możemy odczytać komunikat o rozkładzie sił pomiędzy rozgrywającymi. Co widzimy? 

W numerze: 
Marcin Wicha konfrontuje rzeczywistość z ikonicznymi wyobrażeniami na temat rodzimego krajobrazu, 
Levente Polyák analizuje społeczne i polityczne źródła batalii o miejski pejzaż Budapesztu, 
Cecylia Malik opowiada o swoich projektach, awanturach i pięknych protestach oraz świętym gniewie, 
Jędrzej Sokołowski fotografuje rozmyte granice Warszawy, 
Giulio Giovannoni wyjaśnia, co kryje się za wyczyszczonym pięknem Toskanii, 
Jurko Prochaśko zastanawia się, czym pejzaż nie jest.










Etykiety: , , ,

10.7.15

ruiny fotografii


Klisza fotograficzna skrywana jest w cieniu. Zarówno w przenośni jak i dosłownie. Starannie pakowana w hermetyczne kasetki, szczelnie owijana nieprzepuszczającą światła taśmą i zamykana w pudełkach, ostatecznie ląduje w światłoszczelnej komorze aparatu. Cały ten czas spędza w mroku. Po ułamku sekundy, jakim jest przeważnie czas naświetlania zdjęcia, natychmiastowo i niepostrzeżenie film nienaświetlony staje się naświetlonym. Materiał światłoczuły, który przed chwilą był jednym z wielu identycznych, staje się momentalnie tym niepowtarzalnym, zawierającym w sobie utajony obraz jednorazowego momentu w czasie. Podczas oglądania obrazu fotograficznego klisza nie jest dla nas istotna. Patrzymy na odbitki, wydruki, skany. Patrzymy na obrazy, które powstały dzięki kliszy, ale sam negatyw lub slajd pozostaje ukryty.


W najnowszym numerze kwartalnika Res Publica Nowa w dziale Fotoesej prezentowane są zdjęcia wykonane przez Ewę Faryaszewską z książki Magdaleny Wróblewskiej "Fotografie ruin. Ruiny fotografii 1944-2014" wydanej przez Muzeum Warszawy i krótki komentarz Jędrzeja Sokołowskiego.

Etykiety: , , , , , , ,