5.12.15

FORMA...

fot. Jędrzej Sokołowski

... to festiwal sztuki przygotowany na cześć wybitnego fotografa, grafika i projektanta plakatów, Wojciecha Zamecznika. Festiwal będzie miał miejsce w przestrzeni miejskiej Warszawy. Do udziału w tym wydarzeniu zostali zaproszeni współcześni artyści, zajmujący się fotografią, wideo, projektowaniem i teatrem.

Anna Orłowska, Karolina Breguła, Jędrzej Sokołowski i Błażej Pindor to tylko nieliczni artyści, którzy wezmą udział w wydarzeniu. Wszystkie prezentowane prace to premiery - powstały specjalnie na festiwal - a ich punktem wspólnym jest twórczość Wojciecha Zamecznika.

FORMA rozpocznie się w piątek, 11 grudnia i potrwa do 29 grudnia bieżącego roku.

Wojciech Zamecznik to jeden z najbardziej wszechstronnych polskich artystów. Tworzył zaledwie 20 lat, wystawiał swoje prace na całym świecie. Zamecznik znany jest głównie z plakatów filmowych, m.in. do „Pociągu” i „Celulozy” Kawalerowicza, za które został nagrodzony na wystawach w Paryżu czy Saõ Paulo. Wykorzystywał eksperymentalne techniki, często przetwarzając fotografię. Artysta zajmował się także grafiką użytkową i typografią (jest autorem znaku graficznego programu „Pegaz” i Wydawnictwa Arkady), wystawiennictwem i projektowaniem wnętrz, scenografią dla Teatru Małego w Warszawie, fotografią, projektowaniem książek, a także filmem animowanym (współpracował m.in. z Lenicą) i amatorsko muzyką. Zostawił po sobie bogaty dorobek. Wielość form, mediów i tematów  podejmowanych przez Zamecznika, a także sama postać artysty są inspiracją dla twórców zaproszonych do udziału w festiwalu Forma.

Festiwal, zorganizowany w czasie gorączki świątecznych zakupów, zaplanowany jest jako cykl wydarzeń, które można zobaczyć przy okazji, bez konieczności wyprawiania się do galerii. Dlatego też prace twórców często nie mają tradycyjnej formy wystawienniczej. W programie festiwalu są cztery wystawy na warszawskich dworcach PKP, projekty ośmiu witryn sklepowych, spektakl teatralny, warsztaty dla dzieci oraz publikacja  – zapowiedź styczniowej wystawy Zamecznika w Zachęcie.

Na dworcach PKP Śródmieście, Powiśle i Stadion – miejscach powstałych w latach 60., a więc czasie największej świetności Zamecznika – zaprezentowane zostaną zdjęcia, filmy i instalacje stworzone, specjalnie na festiwal, przez Karolinę Bregułę, Annę Orłowską, Błażeja Pindora i Jędrzeja Sokołowskiego. Artyści w różnoraki sposób nawiążą do twórczości Zamecznika. Karolina Breguła przywoła jego najbardziej charakterystyczne fotografie świetlne, a Jędrzej Sokołowski, podobnie jak patron festiwalu, przyjrzy się swojemu najbliższemu sąsiedztwu.

Więcej o festiwalu: www.forma.faf.org.pl

Brak komentarzy: