#skaneryniewiarygodne


W środę 4 marca odbyło się spotkanie wokół książki dr Magdaleny Wróblewskiej „Fotografie ruin. Ruiny fotografii 1944-2014″ ze zdjęciami Ewy Faryaszewskiej. Ze względu na duże zainteresowanie wydarzenie zostało przeniesione z Centrum Interpretacji Zabytku do sali im. Joachima Lelewela w mieszczącym się po sąsiedzku Instytucie Historii PAN. Spotkanie zgromadziło wiele znakomitych osobistości. Poza autorką i przedstawicielami Muzeum, a także partnera wydarzenia – fundacji Archeologia Fotografii – głos w dyskusji zabierali m.in. Zofia Kulik, Anna Beata Bohdziewicz, Andrzej Georgiew, Ewa Toniak czy Barbara Kirshenblatt- Gimblett. Po spotkaniu goście mogli kupić książki wydane przez Muzeum Warszawy w promocyjnej cenie.





Trzy rodzaje obrazów fotograficznych prezentowane w książce: przeźrocza, czarno-białe odbitki i kolorowe skany, mają jedno źródło – kolorową kliszę Agfy, od 1975 roku znajdującą się w zbiorach Muzeum Warszawy, naświetloną na Starówce w sierpniu 1944 roku przez uczestniczkę powstania warszawskiego, Ewę Faryaszewską. Opisując historię tych unikatowych zdjęć od momentu ich powstania do dzisiaj, autorka tekstu, dr Magdalena Wróblewska, wnikliwie analizuje, co o fotografii i praktykach z nią związanych mówią te celuloidowe slajdy, papierowe odbitki i cyfrowe pliki? Czym jest fotografia zarówno w chwili utrwalanych wydarzeń historycznych – w tym wypadku epizodów powstania warszawskiego, jak i potem, w procesach pisania historii, ale także wytwarzania na nowo jej świadectw? Jaką rolę pełni jako dokument czy ilustracja? Jak funkcjonuje włączona do kolekcji muzealnej? Jak przebiega nieuchronny proces jej niszczenia ściśle związany z przechowywaniem?




Zaproszeni goście: Karolina Puchała-Rojek, historyczka fotografii, prezeska Fundacji Archeologia Fotografii; Anna Seweryn, konserwatorka z Archiwum Narodowego w Krakowie; dr hab. Andrzej Leśniak, historyk sztuki, Wydział Zarządzania Kulturą Wizualną ASP Warszawa; Jakub Certowicz i Jędrzej Sokołowski, fotograficy, specjaliści od digitalizacji, Skanery Niewiarygodne.

Komentarze